Národní linka pro odvykání

Užívání alkoholu a demence

Možná vás v souvislosti s alkoholem napadne, jak je to vlastně s demencí a zhoršováním paměti. Zajímá vás jaký je skutečně vztah mezi užíváním alkoholu a demencí? 

Demence je klinický syndrom charakterizovaný zhoršením kognitivních schopností (paměti, pozornosti, koncentrace, rychlosti zpracování informací, řeči, schopnosti porozumění a vyjádření nebo prostorové orientace) a schopností nezávislého života a fungování. Demence ovlivňuje paměť, myšlení, chování a schopnost vykonávat každodenní činnosti a je hlavní příčinou zdravotního postižení starších osob. Starší osoby ve věku 60 let postihuje demence v 5 %-7 % případů1.

Mírné až střední užívání alkoholu ve střední až pozdní dospělosti bylo spojeno se sníženým rizikem demence. Naopak silné pití alkoholu bylo spojeno se změnami ve struktuře mozku, kognitivními poruchami a zvýšeným typem všech demencí1.

Zaujal vás článek a chcete si přečíst více?

Klikněte ZDE

Autor: LUCK

1 Rehm, J., Hasan, O., Black, S., Shield, K., & Schwarzinger, M. (2019, January). Alcohol use and dementia: A systematic scoping review. Alzheimer’s Research & Therapy. https://alzres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13195-018-0453-0

 

Chci pravidelné
adikto novinky
a články do mailu​