Přibírání na váze během odvykání kouření: Častý strašák (ne)kuřáků

28.7.2021
Kouření

Chcete přestat s kouřením, ale přátelé a známí vás straší tím, že po své poslední cigaretě najednou přiberete? Odrazuje vás tato myšlenka a kazí vám plány s odvykáním? S touto obavou se nevypořádáváte jen vy.

Jak to s přibíráním na váze během abstinence od cigaret doopravdy je?

Hlavní příčina, která se udává jako důvod přibírání na váze během abstinence kouření je, že konzumací jídla daná osoba “zajídá” chuť na cigaretu.1 Poté, co skončíte s kouřením, vyjde najednou najevo mnoho situací, kdy nevíte, jak zabavit své ruce a svá ústa. Není nic jednoduššího, než se v takovýchto chvílích najíst. Dále se během odvykání rozvíjejí některé fyzické abstinenční syndromy. Jedním z nich může být zdánlivý pocit hladu, jelikož abstinenční příznak nikotinu se může podobat právě situacím, kdy je člověk hladový.1 Během abstinence se tělo svým způsobem očišťuje a nekuřák na sobě může vnímat i mnoho pozitivních změn. Jedna z nich je fakt, že se abstinentovi zlepší chuť a čich již během prvních 2-3 dnů.2 Zlepšení těchto smyslů může vést k tomu, že dotyčnému bude chutnat jídlo více, než když měl chuť a čich zastřen cigaretovým kouřem. Dalším důvodem, proč se u některých osob zvyšuje příbytek na váze během odvykání kouření je to, že jim chybí nikotin. Nikotin, tedy návyková látka obsažena v cigaretách, urychluje kuřákův metabolismus.1 Bez jeho dodávání se metabolismus dostává opět do normálního stavu, je tedy o něco pomalejší než během kouření.1 Odborný text uvádí, že dalším účinkem nikotinu je zrychlování motility střeva, což způsobuje to, že při odvykání zůstává potrava déle v těle a tudíž se z ní vstřebá více energie.3Nakonec bychom vás rádi upozornili, že průměrně kuřák během abstinence nabere 2-4,5 kg. Zda je to hodně či málo necháváme na vašem zvážení, každopádně je však pravdou, že nekouření je v tuto chvíli to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat.4 Mnohdy nekuřáka může napadnout začít znovu kouřit za účelem zhubnutí, to však nemusí být účinné. Doporučujeme vypořádat se s dodržením abstinence jinak a nutkavé chvilky, kdy pociťujete chuť na cigaretu, nahrazovat jinými činnostmi.A co je pro budoucího nekuřáka velkou výhodou? S určitým příbytkem na váze lze počítat dopředu a tudíž se na vše můžete předem připravit, aby k vyššímu příbytku na váze ani nedošlo.

Co můžete udělat?

Připravit si zdravé varianty “zajídání” chutě na cigaretu. Doporučuje se zelenina, případně i ovoce. Důležité je zamyslet se i nad tím jaké nápoje pijete. Pravidelný pitný režim je nutný, ale záleží na tom, zda není v nápoji nadbytek cukru, jako je tomu např. v alkoholu či slazených nápojích. Zdravou alternativou tak může být např. perlivá voda nebo čaj. Ústa lze zabavit i námi doporučovanou náhražkou cigarety, plastovou trubičkou s obsahem aromatických olejů, která nese název Paipo.A co budete dělat ve vašich volných chvílích? Zkuste si najít pro vás vhodné koníčky. Třeba objevíte nový sport, kterým se zabavíte a ještě prospějete svému tělu fyzickou námahou. Doporučujeme nahrazovat chvíle s cigaretou něčím, co bude pro vás osobně příjemné a bude vás to těšit. Pokud se budete za nekouření spíše trestat např. našimi klienty často praktikovanými dřepy, jak dlouho vám dřepování vydrží?Kdybyste s námi chtěli prokonzultovat další možnosti, jak nahrazovat tzv. kuřácké situace, neváhejte se na nás obrátit na naší bezplatné lince 800 350 000.

Autor: BERT

Zdroje:1 BetterHealth Channel. (2019). Quitting smoking and managing weight. Dostupné z: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/smoking-and-weight#causes-of-weight-gain-when-quitting-smoking2 Státní zdravotní ústav. (2016). Co se děje v těle, pokud přestanete kouřit. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/Nove/karty_kratke_interrvence/karta1D_1E.pdf3 Králíková, E. (2005). Nekuřáctví – základní podmínka zdravých plic. Olomouc: Solen.4 Vorvick, L. J., & Zieve, D. (17. 8. 2020). Weight gain after quitting smoking: What to do. MedlinePlus. Dostupné z: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000811.htm