Netolismus a další nové nelátkové závislosti

14.10.2020

V dnešní době se potkáváme s mnoha různými typy závislostí. Ty dělíme na látkové a nelátkové.Mezi ty nelátkové závislosti můžeme řadit například závislost na internetu či na činnostech online. Tato závislost se podobně jako nejznámější nelátková závislost patologické hráčství vyznačují silnou touhou vykonávat tuto činnost, problémy v kontrole v těchto činnostech, preferencí těchto činností před jinými a pokračováním v těchto činnostech i přes vzniknutí závažných následků1. Závislost na internetu se může projevovat nadměrným čtením informací, které ani nebudeme potřebovat, nadměrnou online komunikací a vytvářením virtuálních vztahů, nadměrným sledováním videí, online hraním, online gamblingem, zvýšeným nakupováním přes internet2.U nadměrného nakupování se u jedinců objevuje napětí a touha vlastnit vyhlédnutou věc. Když ji kupují, dostavují se pocity vzrušení a poté následují výčitky svědomí a pocity viny, když si uvědomí důsledky svého chování. Spouštěče tohoto nutkání mohou být například samota, opuštěnost, stres nebo nuda. U bohatých lidí se chování může objevit při uvolnění více finančních prostředků1. Při léčbě těchto závislostí se využívá několika metod1:

  • zařadit pacienta do skupinové psychoterapie a motivovat ho k léčbě,
  • edukovat pacienta o léčbě nelátkových závislostí,
  • analyzovat spouštěče chování a hledat možnosti, jak je upravit, aby k chování nedocházelo,
  • pracovat na změně postoje k závislosti, změně životních cílů a hodnot,
  • budovat náhled na svoji závislost,
  • analyzovat svůj životní styl, denní režim a pracovat na jejich změně, úpravě,
  • poskytnout kontakty a vypracovat podrobný plán doléčovacích aktivit, jako jsou kluby abstinentů apod.

Základní odlišností od látkových závislostí je však využívání tohoto chování v běžném životě. Tedy například nakupování a vyhledávání informací na internetu. Proto je i hlavním cílem léčby vést klienty tak, aby v konečném důsledku dostali toto chování pod kontrolu1. Pokud máte pocit, že zažíváte některý z výše uvedených symptomů, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Autor: MITL

1 Benkovič, J. (2007). Novodobé nelátkové závislosti. Psychiatrie pro praxi, 8 (6), 263 – 266. Dostupné z: http://www.solen.sk/pdf/bff8257b5837c0d023cf092ca1aa4d05.pdf2 Szkanderová, L. (2018). Novodobé nelátkové závislosti: Ako odolať internetu a lacnej zábave? In Slovenský pacient [cit. 2020-10-9] Dostupné z: https://slovenskypacient.sk/novodobe-nelatkove-zavislosti-definicia-u-deti-prevencia-gambling/