Už jste někdy slovní spojení “binge drinking” slyšeli, nebo jsou to pro vás zatím jenom dvě prázdná cizí slova? Pojďme se tedy podívat na to, jak se v literatuře tento pojem vysvětluje. Binge drinking je definováno jako časté pití nadměrných dávek alkoholu při jedné konzumní epizodě.
Za to se dá považovat u mužů vypití pěti nebo více alkoholických nápojů najednou za jeden večer, u žen to jsou čtyři a více nápojů.1 Za jednu jednotku alkoholu, tedy jeden alkoholický nápoj, se dá považovat jedno pivo (0,33 l), sklenička vína (0,1 l), či panák tvrdého alkoholu (0,04 l).2
Pro srovnání – doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro muže maximálně tři jednotky alkoholu za den, pro ženu to jsou dvě jednotky za den. Jeden den v týdnu by měl člověk abstinovat úplně.2 Ovšem důležité je říct, že:
Žádné množství alkoholu není bez rizika zdravotních obtíží.
Binge drinking se skládá ze slov binge (flámovat/flám) a drinking (pití). Jedná se tedy především o pití na večírcích, párty a jiných nárazových akcích, kde dotyčný požije za poměrně krátké časové období (pár hodin večer/v noci) velké množství alkoholu. Toto pití je většinou spojováno se zábavou, kamarády a volným časem (např. víkendem).
Pořád si ještě lámete hlavu, pro koho že je tento “styl” pití alkoholu tak typický? Nebudeme vás déle trápit, jedná se o vysokoškolské studenty. Užívání alkoholu u mladých dospělých je velké téma napříč celým světem. Přinášíme vám zajímavý článek s proběhlými výzkumy, kde se můžete dočíst více o tom, co vede právě vysokoškolské studenty k nadměrné konzumaci alkoholu (odkaz naleznete níže ve zdrojích↓).
Vypíchli jsme pro vás pár zajímavostí:
→ alkohol je mezi studenty (USA) nejužívanější návykovou látkou a jeho užívání je často spojeno s dalšími problémy1
→ u studentů v Texasu odpovědělo 66% z nich, že pili alkohol za poslední měsíc1
→ jiný výzkum z USA udává epizodu “binge drinking” za posledních 14 dní u 44% studentů1
→ švédská studie uvedla, že 51% žen a 71% mužů užívá alkohol škodlivě (splňují tedy min. dva z kritérií závislosti dle Mezinárodní klasifikace nemocí1, všechny kritéria si můžete přečíst zde: https://www.alkoholpodkontrolou.cz/co-uz-je-zavislost/).
→ A jak je to u nás v České republice? Průměrné procento zcela abstinujících studentů je 5%. Problémové pití (splňující alespoň dvě kritéria závislosti) se u českých studentů týká zhruba ⅓ mužů a ⅕ žen.1
Důvody, které zrovna vysokoškolské studenty vedou často k nadměrnému pití alkoholu, jsou různé. Jistě mezi ně patří snaha o sociální kontakt s kamarády, začlenění se do kolektivu, oslavy konce zkouškového období, uvolnění se po náročných studijních povinnostech a mnoho dalšího. Pokud vás téma více zajímá, přečtete si celý článek! Zároveň, máte-li pocit, že se téma flámů týká vás či někoho ve vašem okolí, neváhejte se na nás obrátit na čísle 800 350 000.
Autor: LuSo
Zdroje:
1 Adámková, T., Vondráčková, P., Vacek, J. (2009). Užívání alkoholu u vysokoškolských studentů. Adiktologie, 9(2), 96–103. Dostupné z: http://199757.w57.wedos.ws/wp-content/uploads/2018/09/2009_2_Adamkova_Uzivani-alkoholu-u-VS-studentu.pdf
2 Pij s rozumem. (n.d.). Doporučené množství. Dostupné z: https://www.pijsrozumem.cz/doporucene-mnozstvi/
3 Klinika adiktologie. (n.d.). Co už je závislost. Dostupné z: https://www.alkoholpodkontrolou.cz/co-uz-je-zavislost/