Národní linka pro odvykání

Přestávám kouřit, jak se to projeví na mém těle?

Takových dotazů dostáváme od našich klientů během hovorů mnoho. Není se čemu divit, zdraví patří k nejčastějším důvodům, proč lidé chtějí přestat kouřit. Druhou nejčastější motivací jsou obvykle finance – ani zde se není čemu divit, že?

Velkým strašákem je stále hlavně rakovina plic, která je s kouřením často spojována, ovšem zdravotních komplikací, které mohou pramenit z dlouhodobého kouření cigaret, je mnohem více.

Dnes se ovšem nechceme zabývat hrozbami, ale naopak přínosy, které Vám přinese típnutí Vaší poslední cigarety.

Co se tedy ve vašem těle bude dít poté, co přestanete kouřit?

→ Za pouhých 20 minut Vám klesne krevní tlak a puls na normální úroveň, kterou jste měl před vykouřením poslední cigarety1 zvláště pro jedince s vyšším krevním tlakem je tedy doporučované s kouřením přestat.

→ Za 8 až 12 hodin se sníží hladina oxidu uhelnatého v krvi a hladina kyslíku se opět zvýší na obvyklou úroveň1 oxid uhelnatý, který vzniká spalováním tabáku, je jedovatý plyn a proto je jedním z hlavních nebezpečí pro naše tělo.2

→ Za 2 až 3 dny se Vám zlepší chuť a čich a opět se prohloubí dýchání1 – klienti opravdu popisují, že si více vychutnávají chutě jídel a při chůzi do schodů se méně zadýchávají. A to za to stojí, ne?

→ Za 2 týdny až 3 měsíce se zlepší oběh krve a funkce plic1 – plíce mají úžasnou samočistící schopnost!

→ Během 9 měsíců od zanechání kouření začne ustupovat tzv. “kuřácký kašel”1 – pozor, někdy se stává, že první týdny odvykání se kašel naopak zintenzivní, to je normální a souvisí to právě s čištěním organismu (hlavně plic).

→ Za 1 rok se výrazně sníží riziko srdečně-cévních onemocnění – zhruba o ⅓ oproti riziku u kuřáka.1 

→  Za 5 let je riziko srdečně-cévních onemocnění snížené až o polovinu1nejznámější z těchto onemocnění je mozková mrtvice či srdeční infarkt.

→  Za 10 let se sníží nejen riziko rakoviny plic, ale také jícnu, hrtanu, jater atd.1

→  A nakonec za 15 let je riziko infarktu a dalších chorob stejné, jako u nekuřáka.1

Co z toho plyne? Čím dřív, tím líp. Na nic už nečekejte, a jestli o zanechání kouření přemýšlíte, zavolejte nám na 800 350 000 a my s Vámi probereme, jak si odvykání naplánovat.

Autor: LuSo

Zdroje:

1 Státní zdravotní ústav. (2016). Co se děje v těle, pokud přestanete kouřit? Projekt č. 10683 “Krátké intervence v praxi”. Praha. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/Nove/karty_kratke_interrvence/karta1D_1E.pdf

2 Nemocnice AGEL. (n.d.) Toxické látky v cigaretě. Ambulance pro odvykání kouření. Valašské Meziříčí. Dostupné z: https://nemocnicevalasskemezirici.agel.cz/pracoviste/ambulance/odvykani-koureni/dalsi-informace/toxicke-latky-v-cigarete.html

Chci pravidelné
adikto novinky
a články do mailu​